Spring til indhold
Spar 151,00 kr2-in-1  Shorts, Unisex BLACK20%2-in-1  Shorts, Unisex BLACK20%
2-in-1 Shorts, Unisex BLACK20% Salgspris589,00 DKK Normalpris740,00 DKK
Spar 100,00 kr4-Panel Løbe T-shirt, Langærmet, Bordeauxrød - BLACK20%4-Panel Løbe T-shirt, Langærmet, Bordeauxrød - BLACK20%
4-Panel Løbe T-shirt, Langærmet, Bordeauxrød - BLACK20% Salgspris399,00 DKK Normalpris499,00 DKK
Spar 120,00 kr4-Panel Løbe T-shirt, Sort - BLACK30%4-Panel Løbe T-shirt, Sort - BLACK30%
4-Panel Løbe T-shirt, Sort - BLACK30% Salgspris275,00 DKK Normalpris395,00 DKK
Spar 120,00 kr4-Panel Løbe T-shirt, Lysgrå - Kun XL - SPAR 30%4-Panel Løbe T-shirt, Lysgrå - Kun XL - SPAR 30%
4-Panel Løbe T-shirt, Lysgrå - Kun XL - SPAR 30% Salgspris275,00 DKK Normalpris395,00 DKK
Spar 249,00 krActive Running Set – Tights & Shirt 20%Active Running Set – Tights & Shirt 20%
Active Running Set – Tights & Shirt 20% Salgspris990,00 DKK Normalpris1.239,00 DKK
Spar 490,00 krAero Wind Vest, Windbreaker - SPAR 55%Aero Wind Vest, Windbreaker - SPAR 55%
Aero Wind Vest, Windbreaker - SPAR 55% Salgspris399,00 DKK Normalpris889,00 DKK
Spar 885,00 krThe Fe226 AeroForce Triathlon Suit is the fastest tri suit. Don't need an extra swim suit. Aero dynamic and fastest on the bike. For Ironman 70.3, Ironman, Triathlon, time trial and cyclingFe226 AeroForce Triathlon Suit is our fastest and best tri suit. Super aero and comfortable wind tunnel test winner. Best triathlon and time trial suit on the market.
AeroForce Triatlon Suit, Dit ultimative våben - BLACK30% Salgspris2.065,00 DKK Normalpris2.950,00 DKK
Spar 1.300,00 krwe recommend the Fe226 AeroForce Triathlon Suit sleeveless for racing and shorter distances or hot conditions. It is most likely the best and fastest short triathlon suit you can get!The Fe226 AeroForce Triathlon Suit Sleeveless is water repellent and as fast as a swimskin. A triathlon suit that makes you swim faster. And save the money for a swimming suit
AeroForce Triathlon Suit, Sleeveless - SPAR 50% Salgspris1.300,00 DKK Normalpris2.600,00 DKK
Spar 530,00 krFe226 AeroForce Triathlon Tights. The perfect tri tight for ironman 70.3, ironman and any other triathlon race and also for your brick sessions. High qualityFe226 AeroForce Triathlon Tights. The perfect tri tight for ironman 70.3, ironman and any other triathlon race and also for your brick sessions. High quality
AeroForce Triatlon Tights, Kun XL - SPAR 60% Salgspris360,00 DKK Normalpris890,00 DKK
Spar 520,00 krThe Fe226 Cycling Bike Bib Shorts are made for high performance with an aero-dynamic and compression fit that reduces muscle fatigue. Our best Cycling Bike Bib Short offers comfort through high quality elastic fabric and the best-in-class comfort chamois pad. For road cycling, gravel, MTB, triathlon training and racing.Cykelbib Shorts Sort - BLACK40%
Cykelbib Shorts Sort - BLACK40% Salgspris769,00 DKK Normalpris1.289,00 DKK
Spar 520,00 krCykelbib Shorts Blå - BLACK40%Cykelbib Shorts Blå - BLACK40%
Cykelbib Shorts Blå - BLACK40% Salgspris769,00 DKK Normalpris1.289,00 DKK
Spar 610,00 krKundernes Favorit - Windbreaker, 2-in-1 Shorts & Shirt 30%Kundernes Favorit - Windbreaker, 2-in-1 Shorts & Shirt 30%
Kundernes Favorit - Windbreaker, 2-in-1 Shorts & Shirt 30% Salgspris1.415,00 DKK Normalpris2.025,00 DKK
Spar 400,00 krCykeltrøje Sort - BLACK40%Cykeltrøje Sort - BLACK40%
Cykeltrøje Sort - BLACK40% Salgspris589,00 DKK Normalpris989,00 DKK
Spar 400,00 krCykeltrøje Hi Vis Gul - BLACK40%Cykeltrøje Hi Vis Gul - BLACK40%
Cykeltrøje Hi Vis Gul - BLACK40% Salgspris589,00 DKK Normalpris989,00 DKK
Spar 400,00 krCykeltrøje Ultramarine Blå - BLACK40%Cykeltrøje Ultramarine Blå - BLACK40%
Cykeltrøje Ultramarine Blå - BLACK40% Salgspris589,00 DKK Normalpris989,00 DKK
Spar 220,00 krEmbossed Sweatshirt - BLACK30%Embossed Sweatshirt - BLACK30%
Embossed Sweatshirt - BLACK30% Salgspris440,00 DKK Normalpris660,00 DKK
Spar 620,00 krEssential Running Set - Windbreaker, Track Pants & Shirt 30%Essential Running Set - Windbreaker, Track Pants & Shirt 30%
Essential Running Set - Windbreaker, Track Pants & Shirt 30% Salgspris1.425,00 DKK Normalpris2.045,00 DKK
Spar 235,00 krEveryday Running Set - Shirt & 2-in-1 Shorts 20%Everyday Running Set - Shirt & 2-in-1 Shorts 20%
Everyday Running Set - Shirt & 2-in-1 Shorts 20% Salgspris900,00 DKK Normalpris1.135,00 DKK
Spar 458,00 krFunktionel Cykelsæt Sort - Cykeltrøje & Cykelbib Shorts 20%Funktionel Cykelsæt Sort - Cykeltrøje & Cykelbib Shorts 20%
Funktionel Cykelsæt Sort - Cykeltrøje & Cykelbib Shorts 20% Salgspris1.820,00 DKK Normalpris2.278,00 DKK
Spar 458,00 krFunktionel Cykelsæt Blå - Cykeltrøje & Cykelbib Shorts 20%Funktionel Cykelsæt Blå - Cykeltrøje & Cykelbib Shorts 20%
Funktionel Cykelsæt Blå - Cykeltrøje & Cykelbib Shorts 20% Salgspris1.820,00 DKK Normalpris2.278,00 DKK
Spar 458,00 krFunktionel Cykelsæt Gul - Cykeltrøje & Cykelbib Shorts 20%Funktionel Cykelsæt Gul - Cykeltrøje & Cykelbib Shorts 20%
Funktionel Cykelsæt Gul - Cykeltrøje & Cykelbib Shorts 20% Salgspris1.820,00 DKK Normalpris2.278,00 DKK
Spar 640,00 krlearn to run better and injury free with Fe226 The Ekstra Mile Running Set consiting Fe226 Perfect Posture Running Top, Fe226 Muscle Activator Running Tight and Fe226 Outer Running Short as aa Bundle. Funktionelt Løbesæt – Top, Tights & Shorts 30%
Funktionelt Løbesæt – Top, Tights & Shorts 30% Salgspris1.480,00 DKK Normalpris2.120,00 DKK
Spar 305,00 krImprove your running routine with Fe226's "The Ekstra Mile" running apparel bundle. This innovative two-piece set, including The Perfect Posture Running Top and The Muscle Activator Running Tight, aims to enhance your performance and prevent injuries.Innovativt løbe sæt, Performance Booster - Top & Tights 20%
Innovativt løbe sæt, Performance Booster - Top & Tights 20% Salgspris1.185,00 DKK Normalpris1.490,00 DKK
Spar 222,00 krLange Tights BLACK30%Lange Tights BLACK30%
Lange Tights BLACK30% Salgspris518,00 DKK Normalpris740,00 DKK
This merino wool beanie is 100% organic, naturally antibacterial, odourless, quickdry, temperature-regulating. The Fe226 beanie is guaranteed to be your headwarmer for running and cycling in any weather condition. Fold to warm your ears with three layers of wool. It is thin enough to be worn under your cycling helmet as well. Beanie, Merinould
Beanie, Merinould Salgspris290,00 DKK
Spar 160,00 krGlute Activator Performance Tights BLACK20%Glute Activator Performance Tights BLACK20%
Glute Activator Performance Tights BLACK20% Salgspris635,00 DKK Normalpris795,00 DKK
Spar 191,00 krTHE Fe226 Outer Running Short: High quality, super light-weight. Easy access to the side pockets of your Fe226 tight. It is odour-less, quick-dry and sweat-wicking. Reflective logos for maximum visibility. Wear with The Fe226 Short Running Tight, The Fe226 Long Running Tight, The Fe226 Muscle Activator Running TightOuter Shorts,  Kombinére med dine Tights - BLACK30%
Outer Shorts, Kombinére med dine Tights - BLACK30% Salgspris399,00 DKK Normalpris590,00 DKK
Spar 141,00 krBecome a better runner! Fe226 Perfect Posture Running Top improves your running by supporting your core and your shoulders. This will help you ease your breathing, reduce tension in your shoulders, reduce your side drop and –swing, and improve the power transmission from your core to your hip flexors. Run faster. Run betterPerfect Posture Performance Top - BLACK20%
Perfect Posture Performance Top - BLACK20% Salgspris554,00 DKK Normalpris695,00 DKK
Spar 249,00 krPower Woman Set - Tights & Shirt 20%Power Woman Set - Tights & Shirt 20%
Power Woman Set - Tights & Shirt 20% Salgspris990,00 DKK Normalpris1.239,00 DKK
Spar 45,00 krBlack Sport Socks Fe226 Running & Cycling Socks won't smell. They are antibacterial and will support you while running, cycling, triathlon training, marathon, Ironman and everyday use. Sport socks of high quality. Train more wash lessBlack Sport Socks High quality sport socks for running, cycling, triathlon, marathon, Ironman triathlon, training. Sport Socks from Fe226 are antibacterial and odourless. Socks won't smell
Løbe-& Cykelstrømper - SPAR 30% Salgspris90,00 DKK Normalpris135,00 DKK
Spar 55,00 krLøbe-& Cykelstrømper - SPAR 40%Running & Cycling Socks Fe226 Cycling & Running Socks ultra marine blue. Odour-crunching endurance sport performance sock for running and cycling that eliminates smell. Light compression stabilizes your foot without leaving marks on your leg. Match with Fe226 running shirts, Fe226 running singlets and Fe226 bike jersey.
Løbe-& Cykelstrømper - SPAR 40% Salgspris80,00 DKK Normalpris135,00 DKK
Spar 55,00 krOdourfree white sport socks for running, cycling, triathlon, marathon, Ironman and training. Made by Fe226 with danish design and high qualityFe226 Running & Cycling Socks in white are antibacterial and will not smell. Perfect white sport socks for running, cycling, marathon, ironman triathlon, half marathon, run, bike and racing
Løbe-& Cykelstømper - SPAR 40% Salgspris80,00 DKK Normalpris135,00 DKK
Spar 120,00 krDame Løbe T-shirt, Carbon Sort, Feminint snit - BLACK30%Dame Løbe T-shirt, Carbon Sort, Feminint snit - BLACK30%
Dame Løbe T-shirt, Carbon Sort, Feminint snit - BLACK30% Salgspris275,00 DKK Normalpris395,00 DKK
Spar 120,00 krDame Løbe T-shirt, Lys Grå, Feminint snit - BLACK30%Dame Løbe T-shirt, Lys Grå, Feminint snit - BLACK30%
Dame Løbe T-shirt, Lys Grå, Feminint snit - BLACK30% Salgspris275,00 DKK Normalpris395,00 DKK
Spar 190,00 krSinglet & Baselayer - KUN XL - SPAR 50%"Experience ultimate comfort and performance with THE Fe226 Running Singlet. Featuring our exclusive perfect-fit four-panel construction, this singlet is lightweight, quick-drying, and well-ventilated. Enjoy odor-free high quality fabric, ensuring a comfortable and fresh run every time. Elevate your running experience with Fe226."
Singlet & Baselayer - KUN XL - SPAR 50% Salgspris179,00 DKK Normalpris369,00 DKK
Spar 271,00 krRunning Windbreaker BLACK30%Running Windbreaker BLACK30%
Running Windbreaker BLACK30% Salgspris619,00 DKK Normalpris890,00 DKK
Spar 201,00 kr"The Fe226 Short Running Tight features super-soft fabric with two side pockets for smartphone, gel, or keys. The light-compressive fabric provides muscle support, while the soft brushed inner side keeps you warm and comfortable during your run. Reflective prints enhance visibility in low-light conditions, making this high-quality running tight our top choice for runners."THE Fe226 Short Running Tight: Super-soft fabric with two side pockets for smartphone, gel or keys. The light-compressive fabric provides muscle support. The soft brushed inner side keeps you warm and run more comfortable. Reflective prints keep you visible in the dark. Our best high quality favorite running tight
Korte Tights - BLACK30% Salgspris459,00 DKK Normalpris660,00 DKK
Spar 222,00 kr Track Pants, Loose fit - BLACK30% Track Pants, Loose fit - BLACK30%
Track Pants, Loose fit - BLACK30% Salgspris518,00 DKK Normalpris740,00 DKK
Spar 334,00 krWindbreaker Power Set - Windbreaker & Track Pants 20%Windbreaker Power Set - Windbreaker & Track Pants 20%
Windbreaker Power Set - Windbreaker & Track Pants 20% Salgspris1.295,00 DKK Normalpris1.629,00 DKK
Spar 190,00 krDesigned by Ffion Appleton (Off-White, Beyoncé's Ivy Park and Nike), the Fe226 Womens running short has a cooling, light-compression running inner short and a ultra-light weight outer running short, bonded edges, waterproof back pocket with zipper, black reflective print and purple reflective prints and tape.2-in-1 Shorts Dame, Høj Talje - SPAR 50%
2-in-1 Shorts Dame, Høj Talje - SPAR 50% Salgspris179,00 DKK Normalpris369,00 DKK
Spar 555,00 krFe226 AeroForce Womens Triathlon Suit is our best and fastest wind tunnel test winner triathlon and time trial suit. Super fast in the water and on the bike. With ColdBlackAeroForce Triatlon Suit Dame - BLACK30%
AeroForce Triatlon Suit Dame - BLACK30% Salgspris1.295,00 DKK Normalpris1.850,00 DKK
Spar 555,00 krA no compromise women’s triathlon suit. Superfast AeroForce swimskin fabric with an open back allowing you to add a splash of colour with your sports bra underneathAeroForce Triatlon Suit Dame, Open Back - BLACK30%
AeroForce Triatlon Suit Dame, Open Back - BLACK30% Salgspris1.295,00 DKK Normalpris1.850,00 DKK
Spar 150,00 krBodyShaping Legging, Dame - BLACK30%BodyShaping Legging, Dame - BLACK30%
BodyShaping Legging, Dame - BLACK30% Salgspris349,00 DKK Normalpris499,00 DKK
Spar 135,00 krBodyShaping Singlet, Dame - BLACK30%BodyShaping Singlet, Dame - BLACK30%
BodyShaping Singlet, Dame - BLACK30% Salgspris314,00 DKK Normalpris449,00 DKK
Spar 210,00 krWomen Comfort Miles Set - Shirt til kvinder & Korte Tights 20%Women Comfort Miles Set - Shirt til kvinder & Korte Tights 20%
Women Comfort Miles Set - Shirt til kvinder & Korte Tights 20% Salgspris845,00 DKK Normalpris1.055,00 DKK
Spar 235,00 krWomen Run Free Set - Shirt & 2-in-1 Shorts 20%Women Run Free Set - Shirt & 2-in-1 Shorts 20%
Women Run Free Set - Shirt & 2-in-1 Shorts 20% Salgspris900,00 DKK Normalpris1.135,00 DKK
Spar 100,00 krThe Fe226 Women's Running Shirt with long sleeves. Made in Europe, high quality, specific women's cut and fit.Dame Løbe T-shirt Langærmet, Bordeauxrød, Feminint snit - BLACK20%

Indkøbskurv

Din indkøbskurv er tom

Artikel: Hvorfor vores priser er højere end gennemsnittet

Fe226 Sportswear Prices and Production. Sportswear in high quality with a sustainable approach. Made in Europe and odourless. Train more, wash less and save energy and money.
anti-bacterial

Hvorfor vores priser er højere end gennemsnittet

Fe226 blev skabt med ét formål: at udvikle sportstøj, der hjælper dig med X-ing your limits. Sportstøj i så høj kvalitet og med så unikke egenskaber, at hvert enkelt produkt er godt nok til at være det eneste, du har brug for.

Der er to grunde til dette.
For det første ønsker vi at tilbyde dig det absolut bedste udstyr på markedet.
For det andet tror vi på, at høj kvalitet er med til at reducere overforbrug og “brug-og-smid-væk”-kultur.

Produceret i Europa

Det betyder også, at vi udelukkende producerer på europæiske fabrikker, som arbejder socialt og miljømæssigt ansvarligt. Vi anvender kun materialer af høj kvalitet fra lokale leverandører og producerer altid i mindre serier. 

Vi gør alt dette, fordi vi mener, det er det rigtige at gøre.
Men det har en pris.

  • I Europa udgør materialer 30–40 % af produktionsomkostningerne, og de tekstiler, vi vælger, koster ofte 2–3 gange mere end “standard”-materialer.

  • Produktion i små serier er 20–50 % dyrere end masseproduktion (hvilket er grunden til, at det ofte er billigere at destruere overproduktion end at producere i mindre mængder).

  • Lønninger i Europa er 4–8 gange højere end i Fjernøsten.

  • Europæiske tekstiler er 2–4 gange dyrere.

Derfor er vores priser højere end gennemsnittet. Og derfor kan du også forvente, at de stiger i takt med, at vi bevæger os mod endnu bedre materialer og endnu mere bæredygtig produktion.

Til gengæld får du et produkt, der er godt nok til at være det eneste, du har brug for.

Lær Fe226 at kende: Dyk ned i vores  BRANDMANIFEST, opdag vores PRODUKTFILOSOFI, læs mere OM OS, og forstå tankerne bag VORES LOGO.

X'et symboliserer, at Fe226 udvikler bæredygtigt sportstøj af høj kvalitet til løb, cykling og triatlon. Dansk design, præstationsdrevet, punkrock-inspireret, fremstillet i Europa. Præster bedre. Handler ansvarligt. Overskrider dine grænser med mindre skade på planeten.
Fe226 Løbetøj: lugtfri og antibakteriel løbetrøje i høj kvalitet, løbesinglet, løbeshorts, tætsiddende til maraton, træningsløb, triatlontræning. Fe226 AeroForce: Vores bedste og hurtigste triatlon- og enkeltstartsdragt! Vinder af vindtunneltest. Høj kvalitet, superhurtig
Fe226 Cykeltøj: cykeltrøjer af høj kvalitet, cykelbukser, cykelsokker, indendørs cykeltøj, der ikke lugter og holder længe Høj kvalitet: Fe226 Hættetrøje, Fe226 Rundhals, Fe226 Lugtfri Sportsokker til løb og cykling, Fe226 Merino Beanie, Fe226 T-shirt, Fe226 Klistermærke

Read more

Fe226 provides some punk rock playlists to help you run better and run faster. Improve your 5k run, training runs, 10k run, half marathon, marathon, triathlon run with Fe226 playlists
blog

Fe226-playlisterne til at forbedre din løbekadence

For at forbedre din kadence har vi sammensat nogle løbeplaylister til dig. Brug dem på dine træningsløb, så meget du vil. De indeholder forskellig musik, der rytmer omkring 180 bpm, hvilket gør det...

Læs mere
Punk's not dead - Playlist for dark moments
blog

Punk er ikke død - Playliste til mørke øjeblikke

Dette er en playliste til vores veninde Patti, som løb Paris Marathon - og medbragte en souvenir ved navn "Corona". Så begyndte han forsigtigt at træne igen, da han ville deltage i Ironman Lanzaro...

Læs mere